MHP’de 43 ismin üstü çizildi

MHP’nin önceki gün gerçekleştirilen 14. olağan genel kongresinde, 75 kişiden oluşan MYK listesi belirlendi. Yeni MYK listesine 44 yeni isim dahil olurken, 31 isim de yerini korudu. 44 yeni isim listeye girdi ancak kurultay öncesi MYK’de yer alan Ferhat Çakıroğlu’nun geçen günlerde yaşamını yitirmesi nedeniyle, 43 ismin üstü çizilmiş oldu. Listede üzeri çizilen isimler arasında arasında, mevcutta TBMM İdare Amiri olan, Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, bir dönem MHP Genel Sekreter Yardımcısı görevini üstlenen, Afyon Milletvekili Mehmet Taytak, bir dönem MHP Genel Sekreter Yardımcısı görevini üstlenen Kadir Şekerci, Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Adana Milletvekili Muharrem Varlı, 27. dönem İstanbul Milletvekili Cemal Çetin, eski MHP Kadın Kolları Başkanı ve 27. dönem Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay, eski MHP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Aydın Milletvekili Deniz Depboylu gibi MHP camiasının yakından tanığı isimler de yer alıyor. 

Yıllar sonra yeniden… 

Yeni MYK’de dikkat çeken isimler de yer alıyor. Bu isimlerden en dikkat çeken isim ise Prof. Dr. Zühal Topçu. MHP’de, uzun bir süre Parti İçi Eğitim, Siyaset ve Liderlik Okulu’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Topçu, ilk kez 2011 yılında MHP Ankara milletvekili olarak TBMM’ye girmişti. 2015 yılındaki MHP’nin 11. olağan genel kongresinde MYK üyesi seçilen Topçu, yeniden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından Parti İçi Eğitim, Siyaset ve Liderlik Okulu’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmişti. Ancak Topçu, 1 Ağustos 2016 yılında bu görevinden istifa etmişti. MHP’nin kuruluşunun 55. yıldönümü öncesinde Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin isteği üzerine, uzun bir sürenin ardından MHP’ye “başdanışman” olarak dönen Topçu, önceki günkü kongrede ise MYK listesinde yer aldı. MHP kulislerinde, Topçu’nun partinin çekirdek yönetim kurulu olan Başkanlık Divanı’nda da “görev alabileceği” iddia ediliyor. 

Meclis’te ‘değişim sinyali’

MHP’nin yeni MYK’sinde, uzun süredir MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül’ün adının yer alması da dikkat çekti. MHP’nin tüzüğü gereğince MYK üyeleri, TBMM’de grup başkanvekilliği görevini üstlenemiyor. Bülbül’ün MYK üyesi olarak, parti genel merkezinde Genel Başkan Bahçeli’yle parti içi çalışmalarda rol alacağı ileri sürülürken, Bülbül’ün yerine ise bir önceki dönem MDK Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk’ün getirileceği iddia ediliyor. MHP’nin, bu değişim ile birlikte hem parti yönetiminde hem de “Meclis’teki çalışmalarda denge gözeteceği” ve yerel seçimler sonrasındaki siyasi çalışmalarda “aktif rol oynayacağı” değerlendiriliyor. Yeni MYK’de dikkat çeken bir diğer isim ise eski TBMM İdare Amiri ve Ankara Milletvekili Erkan Haberal. Haberal, 14 Mayıs seçimlerinde Ankara üçüncü bölge 2. sıra milletvekili adayı olmuş ancak seçilememişti. Haberal’ın yeni MYK listesinde yer alması da “Bahçeli’nin, Haberal ile yakın çalışmak istediği” şeklinde yorumlandı. 7 Haziran 2015 yılındaki seçimlerin ardından Genel Başkan Bahçeli’ye karşı bayrak açan Meral Akşener, Ümit Özdağ, Sinan Oğan’ın MHP Genel Başkanı olmak için imza topladığı ve partiyi olağanüstü kongreye götürdüğü dönemde MHP’nin ve Genel Başkan Bahçeli’nin avukatlığını üstlenen Tokat Milletvekili Yücel Bulut da MYK üyesi olarak listede yer aldı. Samsun Milletvekili Prof. Dr. İlyas Topsakal, Çorum Milletvekili Vahit Kayırıcı, Konya Milletvekili Konur Alp Koçak, Balıkesir Milletvekili Ekrem Gökay Yüksel, Mersin Milletvekili Levent Uysal da kendisine MYK’de yer bulan isimler arasında yer aldı. Listede dikkat çeken bir diğer isim ise eski MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür. Gür, 14 Mayıs Milletvekilliği seçimleri öncesinde, 2018 yılından beri yürüttüğü İstanbul İl Başkanlığı görevinden istifa etmişti. Gür, MHP’nin İstanbul 2. Bölge 6. sıra milletvekili adayı olmuştu. Yine 14 Mayıs seçimlerinde, 11 yıldır yürüttüğü Bartın Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden, Bartın milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen Cemal Akın da yeni MYK listesinde yer alan isim oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x