CNN International: İsrail, Refah’ı ABD’den aldığı GBU-39’la vurdu

Amerikan televizyonu CNN International, Refah’taki çadır kente düzenlenen ölümcül saldırının görüntülerini analiz etti. Uzmanlara göre, onlarca sivilin ölmesine neden olan saldırıda ABD’de üretilen mühimmatlar kullanıldı.

REFAH’A BOMBA ABD’DEN

Görüntüleri CNN için analiz eden dört uzman, sosyal medyada paylaşılan bir videoda, ABD yapımı “GBU-39” bombasının kuyruğunu tespit etti.

O uzmanlardan biri olan Chris Cobb-Smith, Boeing tarafından üretilen GBU-39’un stratejik açıdan önemli nokta hedeflere saldırmak için tasarlandığını söyledi. GBU-39’un hasar gücünün düşük, hassasiyetinin yüksek olduğunu belirten Cobb-Smith, “Ancak böyle bir mühimmatı nüfusun yoğun olduğu bir bölgede kullanmak büyük risk.” dedi.

EN BÜYÜK DESTEKÇİ ABD

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), ABD’nin uzun süredir İsrail’in en büyük silah tedarikçisi konumunda olduğunu ve bu desteğin Gazze’deki katliamlar konusunda Biden yönetimi üzerinde artan siyasi baskıya rağmen devam ettiğini belirtti.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, Refah’ta kampa yapılan saldırıda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 45 kişinin vefat ettiğini 200’den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x